Gluténmentes olvasmányok

Gluténmentes olvasmányok

Nyomtatás

Az internet bugyrain kívül viszonylag kevés szakmai anyagot, vagy tudományos levezetést találni arról, hogy valójában miért is jó vagy érdemes gluténmentesen táplálkozni és ha már ezt teszed - akár kényszerből vagy bármilyen egyéb megfontolásból - akkor hogyan csináld jól. 

Ha már elfáradtál a neten böngészéstől és készen állsz valami komolyabbra, akkor bemutatunk most néhány könyvet - a glutén és egyéb mentes szakácskönyvek hadán túl - amiket el kell olvasnod. Sajnos mivel nem sok ilyen van, ami érdemben foglalkozik a témával, könnyű dolgunk lesz. Kezdjünk hát bele könyvajánlónkba!

William Davis: Búza nélkül

Nem igazán lehet letenni a könyvet, és ha ezzel kezded, bizony nem sok újat - és jót - fogsz majd hallani a gluténról ezután. Kezdi a könyv azzal, hogy a mai ismert és fogyasztott búza gyakorlatilag egy hibridizált fajta, amit egyébként nem is olyan régen - az elmúlt 50 év során - "tökéletesítettek" olyanná, hogy az mára tökéletesen alkalmas és kifejezetten tömegtermesztésre alkalmas, olcsó szénhidrát és fehérjeforrás lett, nevén nevezve: Triticum aestivum. Szó esik a búza addiktív tulajdonságairól, a búza és az elhízás kapcsolatáról és arról, hogy hogyan alakulhat ki könnyedén inzulinrezisztencia is. A könyv nem ijesztget, tényeket tálal, rengeteg szakmai forrásból véve elemez. Vegyük csupán azt az egyszerű tényt, hogy a mai péksüteményeket, amiket ismerünk nem igazán lehetett volna bármelyik , a búza ősi fajtájának lisztjéből előállítani (lsd. alakor). Nagy hangsúlyt kap és részletesen elmagyarázza a könyv, hogy miért nem szabad abba a csapdába esnünk, hogy a gluténmentes táplálkozás megoldásaként "gluténmentesített", ám a hagyományos búzából készült ételek utánzatait keresve táplálkozzunk. Ezek a boltban kapható kenyerek, kekszek, pékáruk nagy része sokszor magasabb glikémiás indexű mint a rendes gluténes változata, hiszen kukorica, rizs, burgonya vagy tápióka a fő alkotóelemeik, amik ugyanazt a vércukor és inzulinszint növekedést váltják ki, mint a búza, éppen csak a káros idegrendszeri vagy immum hatási maradnak el. Szó esik persze részletesen a cöliákiáról és annak súlyos vékonybél károsító hatásairól is. Érthető módon ír le mindent, minden kezdő és haladó gluténmentes életmódot folytatónak vagy kezdőnek alapmű. (A könyv vége tele van szuperjó receptekkel, amiket érdemes kipróbálni.) Ha pedig ez nem lenne elég és tényleg bele szeretnél mélyedni a témába, akkor megtudhatod a többi, ám kevésbbé ismert vagy reklámozott mellékhatásait is búzának, amiknek bizony köze van a szívbetegségekhez, az öregedéshez, bőrbetegségekhez és igen: agyi működésünket, az idegrendszerünket is befolyásolja. Itt viszont el is érkeztünk következő könyvünk fő témájához.

Dr. David Perlmutter: Gabonaagy

Nos, ez a könyv már haladóknak szól. Továbblép azon, hogy a glutén miatt csakis vagy főként az emésztőrendszerünk károsul. A glutén ugyanis összefüggésbe hozható agyi gyulladások, az agyműködést károsító betegségek, többek között az Alzheimer - kór kialalkulásával is. Persze itt nemcsak a glutén az egyetlen bűnös, hanem a mesterséges és természetes cukrok illetve néhány szénhidrát is. Itt is előkerülnek bizony azoknak a külső eredetű morfin jellegű vegyületeknek - exorfinoknak - a hatásai, amiket agyserkentő fehérjék, többek között a glutén vált ki. Ha valaki kételkedik abban, hogy hatást gyakorolnak-e ezek az agyra, érdekes tény, hogy kimutatták, hogy ezeket az exorfinokat le lehet állítani ópiátblokkoló gyógyszerekkel, vagyis olyan szerekkel, amiket narkotikumok hatásainak visszafordítására is alkalmaznak. Ha valaki pedig imádja az összefüggés elméleteket, csak tegye fel a kérdést magában, hogy vajon miért tömik tele okkal, ok nélkül az élelmiszergyártók búzával és különféle cukrokkal is a termékeiket. Masszív egy olvasmány, de ez is alapmű minden haladó gluténmentes étrendet követőnek. Ha pedig eléggé meggyőzött a könyv és felsorakoztatott szakirodalmon alapuló ténymennyiség, a könyv második felében találsz jónéhány hasznos receptet és ötletet is egy egészségesebb étrendhez. Ha pedig megfogott a téma és a szerző, akkor ajánlom figyelmedbe a nemrégiben megjelent új könyvét is, ami Agyépítők  néven fut, vagy az új szakácskönyvét, szintén Gabonaagy néven. És akkor jöjjön egy klasszikus:

Szendi Gábor: Paleolit táplálkozás

Mielőtt megköveznének néhányan, leszögeznék valamit. A paleora lehet mindent mondani, jót és rosszat, lehet benne hinni és elvetni is, de mindenképpen gondolkodóba ejtette az embereket amikor berobbant a köztudatba. Divat vagy sem, hiszünk benne vagy sem, betartjuk vagy sem, ez a könyv nagyon is érthető módon járja körbe a paleo étrendet. Bennünket bevallom, egyetlen téma miatt érdekel a könyv és ajánlom mindenkinek, az pedig a 30-88 oldalig terjedő rész. Ez szól ugyanis kifejezetten a gluténről és annak hatásairól. Mindent leír a témában, még esetekkel is előhozakodik, ám ha bármelyik betegségben érintett vagy van olyan olyan ismerősöd aki igen, akkor ez kötelező olvasmány: pajzsmirigybetegség, cukorbetegség, ízületi gyulladás, irritábilis bélszindróma, Crohn-betegség, neurológiai betegségek, epilepszia, migrén, skizofrénia, meddőség. Mint az előző két könyv is, ez is tudományos szakirodalommal alátámasztott és könnyen előfordulhat, hogy választ kapsz benne olyan kérdésekre vagy kételyekre amikre máshonnan még sikerült a fenti betegségekkel és/vagy a gluténnal kapcsolatban. Ha pedig nagyon tudományos lettél már, akkor jöjjön egy könnyed kis csemege a végére:

Ella Woodward: Egyél jókat Ellával!

Ha szeretnéd a gyakorlatba ültetni mindazt, amit fent olvastál és szeretnéd ezt vidám, színes képekkel és egyszerű receptes formában, akkor erre a könyvre szükséged lesz. Vegyük sorra: először is lassú felszívódású szénhidrátokkal dolgozik, alapból gluténmentes és tejfehérje, illetve laktózmentes minden. Tehát a főbb allergének kapásból kiszorítva. Ja és tojásmentes is minden recept. Nem a legspártaibb nyersvegán konyhát követi, hanem igenis finom, egyszerű ám annál ötletesebb ízeket mutat be a könyv, olyan alapanyagokkal amiket azért itthon is be lehet szerezni. A szerző saját maga, életveszélyes betegségből/állapotból épült fel ezzel az étrenddel, amit azóta is követ, tehát hiteles. Ha szeretnél megújulni vagy csak felfrissíteni a recepttáradat újdonságokkal, akkor lapozz bele bátran. ha pedig tetszett, akkor ajánlom figyelmedbe a nemrégen kijött második részt is, ami ugyanezen a címen fut, azzal a kiegészítéssel, hogy: A hét minden napján.


Reméljük hasznosnak találtátok a cikkünket és ezzel felbátorítottunk vagy megadtuk a kezdő lökést Neked is egy egészségesebb, gluténmentes életmódhoz. Hogy miért nem ilyen drasztikus maga a weboldalunk? Miért osztunk meg ennek ellenére olyan recepteket is, amik mégis a jól megszokott gluténmentes ételeink "gluténmentesített" variációi? Miért használunk mégis, olykor-olykor olcsóbb gluténmentes liszteket is? 

Nos, a válasz egyszerű: mert a valós életben élünk mi is, és a rohanó hétköznapokban próbálunk helyt állni, úgy, hogy közben minden egyes nap - vagyis nem csak alkalmanként - szigorúan betartjuk a gluténmentes étrendet. Néha vágyunk mi is a megszokott ízekre, és elcsábulunk egy frissen sült baguette vagy sütemény illatának gondolatától is. És igen, tudjuk, milyen nehéz vagy drága beszerzni speciális liszteket mindehhez. Úgy gondoljuk, minden diéta alapja a kitartás és a mértékletesség. Ebbe pedig belefér egy-egy szelet igazán finom és tényleg mutatós gluténmentes süti vagy pékáru még akkor is ha azonos a glikémiás indexe a gluténes változatéval. Jó olvasást a fenti könyvekhez és kitartást a gluténmentes hétköznapokhoz Mindenkinek!

Címkék: